Özgür Özel ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Söğütözü Zirvesinin Perde Arkası

Gazeteci Hilal Köylü, CHP tarafının görüşmeye eski Büyükelçi Namık Tan ile birlikte katılmasının ve görüşmede not almasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel kalemi Hasan Doğan’ın da not tuttuğunu belirterek görüşmeye ilişkin şu bilgileri aktardı:

“Özellikle 28 Şubat tutuklularının durumu, Gezi tutuklularının durumu meselesinde Özgür Özel’in anlattıklarını, ‘Türkiye bir hukuk devleti değil bunun sıkıntısını hem yurt içinde hem yurt dışında görüyoruz’ sözlerini not aldıklarını görüyoruz. Özgür Özel’in o anlatıkları üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Adalet Bakanı başta olmak üzere bir çalışma başlattıklarına dair bir bilgi var. Evet bir yeni iklim başlatmak gerekiyor, evet bu hukukun üstünlüğü meselesi devletin hayatını mahvediyor. Nasıl mahvediyor, Türkiye bugün hem ekonomide hem hukuk sıralamasında dünya devletlerinin gerisinde. Bugün Özgür Özel de bunu çok iyi anlattı. Avrupa Parlamentosu’na gittğiniz zaman herkes ‘Türkiye’de hukuk nerede reformist Erdoğan şimdi ne yapacak’ diye soruyor ve ekliyor. ‘CHP Erdoğan başta olmak üzere AKP hükümetini olabildiğince sıkıştırmalı ve Türkiye’de hukukun üstünlüğü tesis edilmeli. Edilmezse ne olacak, Türkiye normal dünyadan dışlanacak. Zaten dışlandı. Koskoca Almanya çıkıyor ‘Vize başvurularında yoğunluk var’ diyor. Böyle bir şey mümkün olamaz. Aslında bu bir şekilde Türkiye’yi baskılamak. Bu mesajı yönetmek. Yoksa koskoca Almanya vize başvurularını halledemiyor mu? Burada zilyon tane şirket ile çalışıyorlar. Türkiye’nin bu halinin böyle gidemeyeceğini Özgür Özel anlatıyor.

YENİDEN YARGILAMA TALEBİ

Halk TV Ankara Temsilcisi Sibel Erdem de şu bilgileri aktardı: “Gezi tutukluları ve 28 Şubat davasından tutuklu bulunan hasta tutuklular konusunu da Özgür Özel gündeme getirdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’nin de bunu dikkatle dinlediği ve not aldığı şeklinde kulislere yansıyan bilgiler de var. Bundan sonra ne olacak, nasıl yol izlenecek sorusu da izleniyor. Yine Özgür Özel’in açıklamalarında bunun işaretlerini görüyoruz. Osman Kavala ve Tayfun Kahraman olsun Gezi ile ilgili olarak yeniden yargılama konusuna işaret ediyor. Dünden bu yana en çok tartışılan konulardan biri Tuğrul Türkeş’in Kavala çıkışı olmuştu. Gezi davasından yargılanan isimler için yeniden yargılama söz konusu olabilir mi? Kavala’nın avukatlarının yeniden yargılama için başvurusu var. CHP buna işaret ediyor. 28 Şubat tutuklusu komutanlar için de af yetkisi kullanması çağrısında bulunmuştu. CHP’nin bu konularla ilgili olarak ortaya koyduğu çözüm ve yol haritası aslında belli. Bununla ilgili iktidar nasıl adım atacak onu da bekleyip göreceğiz. “

ÖZGÜR ÖZEL NE DEMİŞTİ:

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı makamında ziyaret etti. Özel görüşmenin ardından şu açıklamalarda bulundu:

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından yeniden gündeme gelen Gezi Parkı davasıyla ilgili konuşan Özgür Özel, Osman Kavala, Tayfun Kahraman başta olmak üzere herkesin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarına uyularak tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.

Özel, Erdoğan’a Gezi Parkı davasının ekonomiye olan doğrudan etkisinden bahsettiğini aktardı. AİHM ve AYM kararlarının ayrı ayrı uygulanmamasının hukukun üstünlüğünü zedelediğini, bu durumun ülkeye yatırım yapılmasını zorlaştırdığını vurguladı. Gezi Parkı davasının, yüksek kredi maliyetlerinden tutun ekonomiye kadar birçok alanda etkisi olduğunu ifade etti.

Erdoğan’a Gezi Parkı davasından tutuklu bulunan Tayfun Kahraman ile 2013 yılında görüştüğünü hatırlattığını söyleyen Özel, şöyle devam etti:

“Ben Erdoğan’a, Tayfun Kahraman’ın, Bülent Arınç ve kendisiyle yaptığı konuşmayı satır satır hatırlattım ve belgeleri bıraktım. Sayın Erdoğan’a, ‘Bülent Arınç ile görüştüğünde siz yurtdışındaydınız. Cumhurbaşkanı dönmesin, bakanlar istifa etsin, yönetimi bize bırakın dedilerse, hiçbirini içeriden çıkarmayın, bu darbe girişimidir. Ama ne demişlerdi? Ağaçları kesmeyin, kışla yapmayın, AKM’yi yıkmayın ve gaz fişeğini silah gibi kullanmayın. Bu talepler son derece masum’ dedim. Sonra, Tayfun Kahraman yine birlikte olduğu oda başkanlarıyla birlikte Erdoğan gelince onu da ziyaret etti. Kahraman’ın bu görüşmeden sonraki açıklamasını okudum. ‘Başbakanımız’ diye başlayan, ‘Olumlu atmosferde geçti. Ağaçlar kesilmeyecek, yargı kararı beklenecek, referandum yapılacak, referandum yapılacak ve halk isterse topçu kışlası yapılacak. Artık Gezi sakinlerinin takdirine sunuyorum, bu olumlu yaklaşımı’ diye konuşan birisi içeride yatamaz, yatmamalı. AİHM kararına rağmen inatlaşılmamalı, AYM kararına rağmen bir milletvekili hapiste tutulmamalı.”

Özel, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki temaslarında, Kavala davasının gündeme geldiğini ve heyetin endişelerini dile getirdiğini aktardı. Özel, “Bize Osman Kavala diyorlar. AİHM kararını uygulamayınca bize burada adım attırmıyorlar” şeklindeki ifadeleri paylaşarak, Türkiye’nin bu konudaki adımlarının beklendiğini belirtti. Talimat almadan hareket etmeleri gerektiğini vurgulayan Özel, hukukun doğru şekilde işlemesi için çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x