Facebook ya da Instagram’da siyasal paylaşım yaptıysanız başını belada olabilir

Bu yeni düzenleme, sosyal medya devinin, kullanıcılarının karşısına çıkan içerikleri daha da kişiselleştirmek ve politik tartışmaların getirdiği gerilimden uzak bir kullanıcı deneyimi sunmak istediğinin bir göstergesi. Artık kullanıcılar, takip ettikleri hesaplar dışında, önerilen politik içeriklerin görünürlüğünü azaltma seçeneğine sahip olacak. Bu değişiklik, sosyal medya platformlarının toplumsal ve politik tartışmalar üzerindeki etkisini nasıl yönetebileceğine dair daha geniş bir tartışmanın da parçası.

Meta’nın platformlarında politik içeriklerle olan ilişkisi, uzun zamandır tartışma konusu olmuştur. Şirket, kullanıcıları etkileşime teşvik etmek adına kışkırtıcı materyalleri öne çıkarmakla suçlanmaktan sıyrılmaya çalışarak, son yıllarda imajını düzeltme yoluna gitmiştir. Bu çerçevede, kullanıcılara hem Threads hem de Instagram’da algoritmik olarak önerilen politik içerikleri sınırlama imkanı tanınmaya başlanmıştır. Meta, politik içerikleri “hükümetler, seçimler veya toplumun büyük bir kısmını veya toplumu genel olarak etkileyen sosyal konuların muhtemelen bahsedildiği” içerikler olarak tanımlamakta, yani gerçekte neredeyse her şeyi kapsayacak şekilde geniş bir tanımlama yapmaktadır. Bu geniş içerik yelpazesi altındaki gönderileri sınırlama seçeneği, şirketin The Verge’e doğruladığı üzere, varsayılan olarak açık olacak şekilde kullanıcılara sunulmaya başlanmıştır.

Facebook ya da Instagram’da siyasal paylaşım yaptıysanız başını belada olabilir

Meta, bu özelliği ilk olarak Şubat ayında duyurdu ve şirketin “Instagram ve Threads kullanımının herkes için harika bir deneyim olmasını istediğini” belirtti. Açıklamaya göre, eğer kullanıcılar politik içerik paylaşan hesapları takip etmeye karar verirse, Meta bu hesapların gönderileri ile kullanıcıların arasına girmek istemiyor; ancak aynı zamanda takip etmedikleri hesaplardan proaktif olarak politik içerik önermek de istemiyor. Bu özellik etkinleştirildiğinde, politik içeriklerin Keşfet, Reels, ana akıştaki öneriler ve önerilen kullanıcılarda görünürlüğü sınırlanacak. Takip ettiğiniz hesaplardan gelen politik gönderiler, her zamanki gibi akışınızda belirmeye devam edecek.

Bu özelliğin hesabınıza ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek veya kapatmak için Instagram‘ın ayarlarına gidin. Önerilen içerik bölümüne girdiğinizde, politik içerik adında bir sekme göreceksiniz. Buna tıkladığınızda, takip etmediğiniz hesaplardan politik içeriği sınırlama veya sınırlamama seçeneği karşınıza çıkacak. Ancak, bunu sınırlamayı seçmek tamamen bir ambargoyu ifade etmiyor. Açılan notta, “Önerilen içeriğinizde daha az politik veya sosyal konu görebilirsiniz” denilmekte. Hangi seçeneği tercih ederseniz, bu hem Instagram hem de Threads için geçerli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x